В изпълнение на проект „Business council”- 6275_BC, финансиран по Subsidy contract № B6.3a.18/13.04.2021, Програма за териториално сътрудничество Interreg V-А Greece – Bulgaria 2014-2020, сдружение „Институт за общностно развитие“ проведе серия от информационни срещи с местните власти в пограничните зони, за да изложи проблемите, които екипът по управлението на проекта идентифицира при изпълнението на проекта.
На 10.03.2023 г. от 11:00 ч. в зала 201 на Областна администрация – гр.Смолян се проведоха две поредни информационни събития, на които представители от общинска и областна администрация бяха запознати с проблемите, изведени от срещите на бизнес съветите.
На срещите присъстваха общо 13 представители на общинска и областна администрация гр. Смолян. Срещата започна на време в присъствен режим. Модераторът, чрез мултимедия, представи проекта и участващите организации. Обясни накратко същината на програма „ИНТЕРРЕГ V-A Гърция–България, както и нейните основни цели, а именно: разширяване на предприемаческата дейност в допустимия регион, подобряване на капацитета на представителите на МСП за проникване на външни пазара, популяризирането на културното и природно наследство, разширяване на социалното предприемачество в граничните райони и др. Модераторът обърна внимание и на приоритетите на програмата, като ги обясни подробно на присъстващите.
Бяха изложени и част от проблемите, които бизнес съветите идентифицираха по време на своята работа. На местните власти бяха представени тези от казусите, които екипът по управление на проекта забеляза във всички сектори и всички области. Най – често бяха повдигани въпросите за:
- Липсата на квалифицирана работна ръка във всички приоритетни сектори, резултат от обезлюдяването в пограничните области;
- Ниската покупателна способност на българите и тежката политическа криза, която спира работата на бизнеса в редица направления;
- Високите цени на електроенергията;
- Липсата на политики за подпомагане на МСП;
Препоръките за справяне с идентифицираните проблеми, които бяха изведени са следните:
- Организирането на кръгли маси между бизнеса и местните власти, образователния сектор, неправителствени организации, което да доведе до създаването на непрекъснат конструктивен диалог между всички заинтересовани страни;
- Провеждането на информационни / разяснителни кампании за млади предприемачи;
- Прокарването на политики за стимулиране растежа на МСП;
- Стимулиране на млади специалисти при започване на работа в малките населени места – данъчни облекчения, осигуряване на общински жилища и различни социални придобивки.
След края на презентацията, модераторът даде възможност на присъстващите да отправят своите въпроси, предложения и мнения.
Част от присъстващите изразиха своите съмнения относно готовността на бизнеса за участие в дискусии и кръгли маси. Те споделиха с екипа на проекта, че назад във времете многократно са се опитвали да организират срещи и всеки път са срещали трудности с присъствието от страна на бизнеса. В същото време има възможности за прокарването на местни политики, които биха могли да подпомогнат развитието на МСП в региона. Присъстващите представители на местната власт изразиха готовността си да работят, съобразно направените препоръки. За целта им бяха предоставени презентационните материали.